Sağlık Hizmetleri

#

Sağlık, Beslenme, Barınma, Ulaşım

Medikososyal Merkezi kampüs içerisinde 1. Basamak sağlık hizmeti, acil müdahale ve  hasta nakil işlemleri için 7 gün 24 saat hizmet sunmaktadır. Sosyal Tesisler binası giriş katında yer alan yapısı içerisinde Aile Hekimliği ve Ağız ve Diş Sağlığı olmak üzere 2 farklı alanda toplam 2 doktor, 1 diş hekimi, 2 hemşire, 3 Paramedik, 2 ATT, 2 tıbbi sekreter, 1 yardımcı personel görev yapmaktadır. Medikososyal Merkezinde hasta kabul süreleri ve bekleme sürelerinin oldukça kısa olması sağlanmıştır. Hastaların tekrarlayan ziyaretlerinde aynı sağlık personeline ulaşabilirliği öncelikli yaklaşımdır. Medikososyal Merkezi kolaylıkla ulaşılabilir  bir mekana sahiptir. 7 gün 24 saat kesintisiz çalışma saatleri gençlere uygun başvuru saatleri olanağı vermektedir. Medikososyal Merkezinde  sağlık eğitim materyalleri de mevcuttur.

Görüşme yapılan ortamın rahat ve sakin olması sağlanmıştır.  Öğrencilerin güven içinde olması ve gizlilik ilkesine mutlak uyulması yanında, görüşmeler sırasında herhangi bir müdahale ve kesinti olmamasına özenle dikkat edilmektedir.

Bu hizmetlere ek olarak küçük cerrahi müdahalelerin yapılabildiği bir acil müdahale polikliniği ve kısa süreli yataklı sağlık hizmetlerinin verildiği yataklı bir bölüm ile acil müdahalelerde kullanılan bir ambulans Medikososyal Merkezini tamamlayan birimlerdir.

Öğrencilerimizin sağlık hizmetleri için ilk başvurmaları gereken yer Medikososyal Merkezi’dir. Öğrencilerimiz, başvurularını öğrenci kimlik belgeleri ve/veya bölümlerinden alacakları Öğrenci Muayene Belgeleri ile yapabilirler. Medikososyal Merkezi’nde öğrencilerimize sağlık hizmetleri ücretsiz olarak sağlanmakta olup ilaçlı tedavileri kendilerinin sağlık güvence kurumlarınca karşılanmaktadır.

Başkent Üniversitesi öğrencileri, gerekli olduğu ve şehir merkezinde bulundukları zamanlarda “Başkent Üniversitesi Sağlık Hizmetleri ve Yardımı Uygulama İlke ve Kuralları” öğrenci kimlikleri ile kendileri de direkt olarak Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Acil Polikliniği’ne başvurabilmektedirler. Bu durumda öğrencinin resmi işlemleri daha sonra yapılmakta ve bu şekilde sevk hazırlanmış öğrencilere, sevk kağıdın da “Sevk Nedeni” ibaresi yer alan bölüme “İlk Başvuru Yeri Acil Poliklinik” şeklinde ibare yazılarak işlem yapılmaktadır.

Medikososyal Merkezinde hekim muayeneleri Üniversitemiz tarafından karşılandığından ve gerekli olması halinde yapılabilecek tetkikler ve uygulanabilecek tedavilerin bedellerinin öğrencilerin sağlık güvence kurumları ile Üniversitemiz arasında yapılan resmi uygulama ne şekilde ise bu duruma uygun olarak kendilerinin sağlık güvence sistemleri tarafından karşılanması sağlanmaktadır.  Ayrıca Sağlık Hizmetleri ve Yardımı Uygulama İlke ve Kuralları broşür şeklinde çoğaltılarak Medikososyal Merkezi ve Web sayfamızda bulunmaktadır.