E-posta Nasıl Kullanılır?

#

Öğrenci

Öğrencilerimiz için Web sayfasından e-posta okuma servisi ile ilgili bilgiler;

Bu dokümanı okuduğunuzda,

  • E-posta hesabınızla ilgili temel bilgiler,
  • Web sayfasından e-posta okuma hizmetine nasıl ulaşacağınız,
  • Karşılaştığınız bazı hataların nedenleri ve varsa çözümleri hakkında bilgi edineceksiniz.

Öğrencilerimizin, e-posta hizmeti alabilmeleri için Üniveritemiz'den bilgisayar hesabı yada e-posta (e-mail) hesabına sahip olmaları ön koşuldur.

Üniversitemize kayıt yaptıran bütün öğrencilere e-mail hesabı kendilerinin talebi olmadan otomatik olarak açılmaktadır. Öğrencilerimiz e-posta hesaplarına ilişkin şifrelerini Öğrenci Bilgi Sistemi ya da web sitemizi kullanarak, Bilişim Hizmetleri Sayfasından temin edebilirler. Bu konuda sorunla karşılaşan öğrencilerimiz Bilgi İşlem Daire Başkanlığına başvurabilirler.

 

Bütün öğrencilerimiz için e-posta adresleri:
kullanıcı_ismi@mail.baskent.edu.tr
genel formundadır.Kullanıcı_ismi değişkeni bütün öğrencilerimiz için kendi okul numaraları olmaktadır.
Örnek olarak, okul numarası 20012345 olan bir öğrencimizin e-posta adresi :
20012345@mail.baskent.edu.tr
şeklinde olacaktır.

Mail kelimesi öğrencilerimize hizmet veren bilgisayarın simgesel ismi, baskent.edu.tr simgeler dizisi ise Üniversitemize ait İnternet alan ismidir. Öğrenci e-posta sunucu bilgisayarına bağlanmak için herhangi bir Internet tarayıcı (Explorer ya da Netscape) programında adres bölümüne mail.baskent.edu.tr yazıp enter tuşuna basmanız yeterlidir. Karşınıza çıkan sayfada Türkçe ya da İngilizce posta sunucularından birisini seçebilirsiniz. Seçtiğiniz programda kullanıcı isminizi yani okul numaranızı ve şifrenizi girerek programı kullanıma açabilirsiniz. Unix işletim sistemini bilen öğrencilerimiz için ise sunucunun telnet adresi mail.baskent.edu.tr dir.
 

Muhtemel Problemler :

  • İnternet tarayıcınızda "Sayfa Bulunamıyor ....... " hata mesajı aldığınızda , adresinizi doğru yazdığınızdan, Türkçe karakter kullanmadığınızdan emin olunuz.
  • Okul numaranızı ve şifrenizi doğru yazdığınız halde, "Hatalı kullanıcı adı ya da şifre...Tekrar deneyiniz " hata mesajını alırsanız Bilgi İşlem Daire Başkanlığına başvurunuz.