Halil Ersoy  
  www.halilersoy.com  
 
Ana Sayfa
Ayşe Topu Tut, Windows 7 ve Audacity ile Kaliteli Ses Kaydı Yap
18 Ağustos 2015

Kaliteli Ses Nedir?
Mp3 biçiminde, gürültüsüz ve anlaşılır düzeyse seslere ben kaliteli derim. Kaliteli bir mp3 dosyası en az 16 Kbit ve 96000 Hz değerlerindedir. Daha yüksek değerler daha da güzeldir. Ancak özellikle konuşmaları kaydedecekseniz bu değerler yeterli. Ama müzik dinyecekseniz 320 Kbit güzeldir.

Neyse, bugün sadece konuşmalarımızı kaydedeceğiz. Bunun için tabiki bir mikrofon ve kulaklık/hoparlör gerekli.

Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda kulaklıklar yeşil ses girişlerini (3,5 inc jack denitor bunlara), mikrofonlarda kırmızı renkli ses girişlerine takılır.

Bundan sonra gelelim yazılımlara. Windows 7'nin kendi ses kaydetme (sound recorder/ses kaydedici) güzel değil. Tahta kepçe ile sütlaç yemeye benziyor. Onun yerine bedava, reklamsız ve kolay olan Audacity kullanacağız. W7 ve 8'de sorunsuz çalışıyor. Webdeb bulup indirin. Mp3 olarak kaydetmek için ayrıca bir dll dosyasını edinmeniz ve bilgisayarınızda audacity.exe'in bulunduğu dizine kopyalamanı için gerekli. Audacity kurulumunu ve kısa tanıtımı aşağıdaki PDF'te çok şahane anlattım. Anlamadıysanız kendinizden şüphe edin.

Audacity Kurulumu (PDF)

Kurulum bitince sıra ses kaydetmeye geldi. Ortam önemli. Hoparlör veya kulaklığınızın düzgün çalıştığından emin olun. Sesi %60 seviyesinde açın.

Sesi kaydetmek için gerekli adımları da ağaıdaki PDF'et anlattım. Bu da önceki gibi şahane oldu.

Windows 7 ve Audacity ile Kalitesi Ses Kaydı (PDF)

Haydi Ayşe, göreyim seni.


 
Ana Sayfa
Akademik Yayınlar..
Çalışma Alanları
Dersler
Kişisel Bilgiler
İletişim
Bilişim İpuçları