Halil Ersoy  
  www.halilersoy.com  
 
Dersler

Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı Dersi

Öğretmen adaylarına verilen bu derste güncel bilişim teknolojileri ile öğrenme ve öğretim süreçlerinn zenginleştirilmesine yönelik uygulamalar anlatılmaktadır.

Bu ders pedagojik formasyon grupları ile eğitim fakültelerinin tüm gölümlerinde zorunlu ders olarak verilmektedir.

 
Google Web Designer ile HTML5
Google'în ücretsiz web editörü Web Designer ile HTML5 içeriği üretilen derstir. Ders içinde HTML5'e özgü animasyon teknikleri ile içerik oluturulmaktadır. Ders büyük çoğunluk ile üürn geliştirmeye yöneliktir.
 
Programlama Dilleri (C#)
C# ve Visual Studio ile Windows uygulamaları yaratmayı hedefleyen bir derstir. Derste hem C# söz diziminden hem de görsel objelerin kullanımına yönelik içerik sunulmaktadır.
 
Programlamaya Giriş (C)
Lisans seviyesinde algoritma ve programlamaya giriş dersidir. DevC editörü ile C dili kullanılmaktadır.
 
İşletim Sistemleri ve Uygulamaları
Başta Windows olmak üzere, işletim sistemlerinin kurulumu ve çalışma prensipleri anlatılmaktadır. Farklı güncel Linux versiyonları ile (Ubuntu, Pardus, vb.) çalışamalar da yapılmaktadır.
 
Bilgisayar Donanımı
Klasik bir kişisel bigisayarın (PC) donanım tarihçesi ve ana parçaları tanıtılmaktadır. Güncel aksesuarlar ve bu araçların kendilerine özgü özellikler ele alınmaktadır.
 
Bilgisayar Ağları ve İletişim
Oluşumundan bu güne İnternet ve bilgisayar ağlarının hikayelerine yer verilmekte; güncel ağ protokolleri ve tasarımları anlatılmakta; kablosuz ağlar ve güvenlik konuları işlenmektedir.
 
Web Tasarımı
HTML, HTML5, CSS ve Javascript (AJAX) ile basit web sitesi inşasından, sunucu taraflı diller (PHP & MySQL) ve veri tabanı üzerinde çalışan gelişmiş web siteleri yapımına kadar konular içermektedir. Güncel hazır "öğrenme ve içerik yönetim sistemlerinin" (Moodle, wordpress, joomla, drupal, vb.) kurulumu ve yönetimi anlatılmaktadır. Uygulama ve proje ağırlıklı bir derstir.
 
İnternet Tabanlı Programlama
PHP & MySQL olarak özetlenebilir. PHP ve MySQL ile çalışan sayfalar ve sitelerin yapımı anlatılmkatadır. Bunun için web sunucusu olarak XAMPP paketi kullanılmaktadır. Daha çok PHP diline özgü konular işlenmektedir. Örneğin PHP dili, SESSION, Dosya gönderme, COOKIES, HTML Formları, Veri tabanı ile bağlantı kurma vb. gibi.
 

 
Ana Sayfa
Akademik Yayınlar..
Çalışma Alanları
Dersler
Kişisel Bilgiler
İletişim
Bilişim İpuçları