| | English
 

Aday Öğrenciler
Öğrenciler
Çalışanlar
Mezunlar
Bilgi Paketi
360' Başkent
Başkent'ten Görüntüler
Akademik Takvim
 
Duyurular / Etkinlikler


Bisiklet Takımımızın Uluslararası Yol Bisikleti Turundaki BaşarısıBisiklet Takımımızın Uluslararası Yol Bisikleti Turundaki Başarısı

201 yılında kurulan Başkent Üniversitesi Spor Kulübü Elite Kadın Bisiklet takımı, henüz yeni kurulmasına rağmen başarıya doymuyor. Yol bisikleti takımımız bu yılın başında 2-4 Şubat tarihlerinde Dünya Bisiklet Birliği (UCİ), Velo Alanya ve Eftalya hotelleri tarafından kış spor turizmini Türkiye’de yaygınlaştırmak ve bisiklet sporunun gelişmesini sağlamak amacıyla Alanya’da yapılan uluslararası 3 etaplı yol bisikleti yarışmasında Türkiye’nin en iyi takımı olduğunu gösterdi.

Dünya’nın en iyi Elite Kadın sporcularının yarıştığı yarışmaya 15 ülkeden 20 profesyonel takım toplam 100 sporcu katılmış olup, Türkiye’den yalnızca 3 takım; Başkent Üniversitesi Spor Kulübü, Brisa Spor Kulübü ve Karaman Bisiklet takımı yarışmıştır.

Toplamda 250 km olan yarışmanın ilk günü Manavgat Titreyen göl etrafında bireysel zamana karşı koşulmuş ve takım sporcumuz Ece Calp Türk sporcular arasında en iyi dereceyi vermiştir. Bir sonraki etap Alanya’da başlayıp Gazipaşa ve sonrasında Dimçayı etrafında zorlu dağ yollarından gidilen 130 km lik parkurda yarışılmış ve takım liderimiz Esra Kürkcü bu etapta birçok yabancı sporcuyu geride bırakarak müsabakayı ilk 30 da tamamlayan en iyi Türk sporcu olmuştur. Yarışın son etabı düz parkur olan Alanya-Manavgat-Alanya güzergahında koşulmuştur. Toplam 130 kmlik etabı tüm sporcularımız grup ile bitirerek takım liderimiz Esra Kürkcü yarışı yine ilk 30 da tamamlayarak Türk sporcular içinde yine en iyi dereceyi elde etmiştir. Liderimizin zorlu rakipler arasından sıyrılarak ilk 30 da yer alması ve diğer sporcularımızın da yarışı ilk 50 de bitirmesi takımımızı üst sıralara taşımıştır.

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen, Dünya’nın en büyük yarışmalarından biri olan “2.2 Eftalya Bisiklet Turu” ile Başkent Üniversitesi sportif başarılarda da uluslararası platformda en iyi Türk takımı olarak adını duyurmuştur. Türkiye Bisiklet Federasyonu faaliyetlerinin tümünde yer alan takımımız Türkiye Şampiyonluğu hedefiyle çalışmalarına devam etmektedir.

Başkent Üniversitesi olarak her alanda en iyi olmayı hedefliyoruz. Takım üyelerimizi böylesine büyük bir yarışmada gösterdikleri üstün performanslarından dolayı tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.

Başkent Üniversitesi Spor Kulübü 

webmaster@baskent.edu.tr
Tel:(0312) 246 66 66
Bağlıca Kampüsü Fatih Sultan Mahallesi
Eskişehir Yolu 18. km 06790 Etimesgut/Ankara
 
Başkent Üniversitesi Yurtları Başkent Üniversitesi Bülteni