| | English
 

Aday Öğrenciler
Öğrenciler
Çalışanlar
Mezunlar
Bilgi Paketi
360' Başkent
Başkent'ten Görüntüler
Akademik Takvim
 
Duyurular / Etkinlikler


Başkentli Gençler İnovasyon’da Fark YarattıİNOVASYON YÖNETİMİ ve LİDERLİK SERTİFİKA PROGRAMI’NIN KAZANANLARI AÇIKLANDI!
BAŞKENT’Lİ GENÇLER, İNOVASYON İLE FARK YARATTISiemens Healthineers ve Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi işbirliğiyle bu yıl ikincisi düzenlenen İnovasyon Yönetimi ve Liderlik Sertifika Programı’nın kazananları 17 Mart tarihinde açıklandı. Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen ödül töreninde birinciliği “Hasta Yönlendirme Sistemleri Projesi” kazandı. Başkent ve Erciyes Üniversitesi öğrencilerinden oluşan ekibin gerçekleştirdiği bu proje, Eylül 2017’de Erlangen-Almanya’da düzenlenecek Innovation Research Lab Exhibition’a da katılmaya hak kazandı.

Siemens Healthineers ile Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi işbirliğiyle gerçekleştirilen İnovasyon Yönetimi ve Liderlik Sertifika Programı tamamlandı. Her bölümden üniversite öğrencilerine açık olan ve bu yıl 26 farklı üniversiteden 262 öğrencinin katıldığı programda 49 kişi finale kalarak sertifika almaya hak kazandı. Finalistlerin projeleri jüri tarafından değerlendirildikten sonra, 17 Mart’ta Boğaziçi Üniversitesi’nde açıklandı. Birinciliği “Hasta Yönlendirme Sistemleri Projesi” alırken, “Hot Box Projesi” ikinci, “Temizlik-Takip Projesi” de üçüncü oldu. Programı birincilikle tamamlayan ekip, Eylül 2017’de Siemens Healthineers’ın Erlangen-Almanya’daki merkezinde düzenlenecek Innovation Research Lab Exhibition’a da katılmaya hak kazandı.

Özellikle sağlık teknolojilerine odaklanarak sağlık dünyasında inovasyonu teşvik eden İnovasyon Yönetimi ve Liderlik Sertifika Programı’na farklı şehir ve üniversitelerden çok sayıda öğrenci katıldı. Bu yıl finalde Bahçeşehir Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Medipol Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Yakındoğu Üniversitesi (KKTC), Yeditepe Üniversitesi, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden 49 öğrencinin oluşturduğu toplam 9 ekip yarıştı. Siemens Healthineers Innovation Think Tank Kurucusu ve Global Direktörü Sultan Haider ve Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve IMLEAP Akademik Direktörü Doç. Dr. Burak Acar tarafından verilen derslerin ardından, ekipler gözlem amacıyla Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Acıbadem Fulya Hastanesi’ni ziyaret etti. Böylece ekipler ameliyathane, laboratuvar, radyoloji, acil servis, hastane kaynakları gibi pek çok birimde yaptıkları gözlemler doğrultusunda yaratıcı çözümler üretmek üzere harekete geçti. Bu aşamadan sonra program, mentor desteğiyle devam etti. Her ekibe Siemens Healthineers Türkiye ve Boğaziçi Üniversitesi’nden birer mentor atandı. Böylece katılımcılar bir yandan mentorların uzmanlığından yararlanırken, diğer yandan da üniversite-endüstri işbirliğinin faydalarına doğrudan tanıklık etme imkanı buldular.

Program sonucunda jüri, Berk Yıldız (Başkent Üniversitesi), Özgün Can Özsoy (Başkent Üniversitesi), Ebru Aydemir (Erciyes Üniversitesi) ve Aysema Koskos’tan (Başkent Üniversitesi) oluşan ekibin “Hasta Yönlendirme Sistemleri Projesi”ni birinciliğe layık gördü. Hastaların hastanede aradıkları birimi bulma konusunda yaşadıkları zorlukları azaltmayı hedefleyen proje, bu sayede hem hastalar ve hasta yakınları hem de hastane çalışanları açısından zaman tasarrufu sağlıyor.

İkinciliği kazanan ekip ise Hatice Esra Kocapınar (Yeni Yüzyıl Üniversitesi), Nazlı Eser Kaya (Boğaziçi Üniversitesi), İsmail Küçüker (Yeni Yüzyıl Üniversitesi), Sertan Tek (Boğaziçi Üniversitesi) ve Ahmet Sakal’dan (Boğaziçi Üniversitesi) oluşuyor. Ekibin hazırladığı “Hot Box Projesi”, nükleer tıp teknisyenlerinin sıcak odada maruz kaldığı radyasyonu azaltmak üzere tam otomatize bir radyonüklid hazırlama sistemi kurmaya odaklanıyor. Üçüncü olan ekipte de Aybala Coşkun (Boğaziçi Üniversitesi), Gazel Öner (Boğaziçi Üniversitesi), Oğuz Kayhan (Boğaziçi Üniversitesi), Sergen Haydın (Boğaziçi Üniversitesi), Umut Karadeniz (Yeditepe Üniversitesi) ve Esma Ece Uluğ (Boğaziçi Üniversitesi) yer alıyor. Ekibin geliştirdiği “Temizlik-Takip Sistemi Projesi” hastanelerdeki kişi sayısını ve kirliliği azaltmak adına tasarlanan sistemleri ele alıyor.
 

webmaster@baskent.edu.tr
Tel:(0312) 246 66 66
Bağlıca Kampüsü Fatih Sultan Mahallesi
Eskişehir Yolu 18. km 06790 Etimesgut/Ankara
 
Başkent Üniversitesi Yurtları Başkent Üniversitesi Bülteni