Bu belgede SPAM önleme hizmetimiz ve SPAM hakkında bilgi sunulması amaçlanmıştır.

 

Spam Nedir?

"Internet üzerinde aynı mesajın çok sayıda kopyasının, bu tip bir mesajı alma talebinde bulunmamış kişilere zorlayıcı nitelikte gönderilmesi Spam olarak adlandırılır. Spam çoğunlukla ticari reklam niteliğinde olup, bu reklamlar sıklıkla güvenilmeyen ürünlerin, çabuk zengin olma kampanyalarının veya yarı yasal servislerin duyurulması amacına yöneliktir."(1)

 

Spam listeleri nasıl elde edilir?

"Email spam listeleri genellikle Usenet gönderilerinin taranması, tartışma gruplarının üye listelerinin çalınması veya web üzerinden adres aramalarıyla oluşturulur."(2)

 

Sistemlerimizde Spam’a Karşı Mücadele Ediliyor mu?

Evet. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, sunucu bilgisayarlarında spam postaları normal postalardan ayırmak için açık kaynak kodlu SpamAssassin programını kullanmaktadır. (3)

 

Çok fazla spam posta alıyorum, ne yapmalıyım ?

Bu belgede önerilen yöntemleri uygulamak spam posta sayısını çok azaltacaktır.

 

Spam postalar kaynağında neden silinmiyor? Bazı postaların konu satırına {Spam?}  kelimesi neden ve  kim tarafından yazılıyor?

“Spam tespitinde, küçük bir olasılık da olsa, spam olmayan postaların da spam olarak işaretlenmesi olasıdır.”(4) Bu nedenle sistemimizde, Spam olduğuna karar verilen postalar e-posta sunucusunda silinmemekte, bu postaların konu satırının başına {Spam?}  kelimesi eklenerek, işaretlenmiş olarak alıcıya gönderilmektedir.

Örnek:

{Spam?} COMPU.NET 2003 FUARINA DAVETLİSİNİZ

 

İşaretlemede amaç, Outlook Express ve benzeri programların spam iletileri  tespit etmesini ve bu sayede başka bir klasöre taşıma veya silme gibi eylemleri yapılabilmesini sağlamaktır.

 

Spam postaları silmek mümkün mü?

Postalarını okumak için Outlook Express veya MS Office Outlook 2003 programını tercih eden kullanıcılarımız, konu satırında  {Spam?} kelimesinin geçtiği bütün postaları filtre edebilirler. Filtre işlemi Outlook Express'te ileti kuralları tanımlanması yoluyla yapılmaktadır. Filtre işlemiyle spam postalar Gelen Kutusu dışında ayrı bir klasöre otomatik olarak taşınabilir ve kullanıcı spam postayı silme eylemine kendisi karar verebilir. Bu konuda yardım almak için Outlook Express kullanıcıları buraya, MS Office Outlook 2003  kullanıcıları, buraya, webmail (İnternet tarayıcıları üzerinden eposta.baskent.edu.tr adresine bağlanarak posta hizmeti alan kullanıcılarımız) kullanıcıları ise buraya tıklayabilir.

 

Spam postaları hiç okumadan, incelemeden, otomatik olarak silmek mümkün mü?

Evet. Outlook Express ya da MS Office Outlook 2003 programınızda ileti kuralı tanımlanarak, spam posta ayrı bir klasöre taşınmadan otomatik olarak silinebilir.(5)     Bu konuda yardım almak için Outlook Express kullanıcıları buraya, MS Office Outlook 2003  kullanıcıları ise buraya tıklayabilirler. Bu konuda önerimiz, spam olarak işaretlenen postaları başka bir klasöre gönderecek bir ileti kuralı tanımlamak ve belli aralıklarla kontrol ederek yanlışlıkla spam olarak işaretlenmiş posta olup olmadığına bakmak ve geri kalanların tümünü bir kere de  silmektir.

 

Diğer üniversitelerde de spam problemi var mı?

Evet.  Spam bir İnternet sorunudur, bu nedenle de diğer kurumlar da benzer spam sorunlarıyla karşılaşmakta  ve benzer mücadele teknolojilerini uygulamaktadırlar. Bu konuda aşağıdaki adreslerden ayrıntıya erişilebilinir. Örnekler Türkiye’den iki devlet, bir vakıf üniversitesi, ABD’den ise Michigan Üniversitesine aittir.

 

Boğaziçi Üniv. İçin tıklayınız.

ODTÜ için tıklayınız.

Bilkent Üniv. İçin tıklayınız

Michigan Univ. İçin tıklayınız..

·         

 

(1)(2) Bu açıklamalar Türk Anti-Spam Organizasyonu web sitesinden alınmıştır. Ayrıntılı bilgiye    http://www.spam.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

(3)    http://spamassassin.apache.org/

(4)    http://www.spam.org.tr/bogofilter-tr.htm

(5)    Spam tespitinde küçük bir olasılık da olsa spam olmayan postaların da spam olarak tanımlanması olasıdır.

 

 

Kasım 2007, M. E. Çınar,Sistem Grubu